Televiyon dizi ve filmleri sağlıkta şiddeti Öneriyor

Sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların nedeni sorulduğunda en çok ‘hasta çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenilmedi’ ve ‘soru sorulduğunda kendilerini aşağılayan yanıtlar verildi’ şeklinde cevaplarla karşılaşılıyor.

Bu iddiaların doğruyu yansıtmadığını kaydeden Sağlık Sen 4 No’lu Şube Başkanı Musa Akan 24 saat nöbet tutan doktorların da insan olduğunun unutulmaması gerektiğini kaydetti. Akan, “Eskiden ‘Allah’ın verdiği canı Allah alır’ denilerek hekime saygı duyulduğunu söyledi. Şimdi televizyon dizilerinde gösterilen ‘Doktor bu hasta iyileşecek’ diye doktoru itip kakan mafya babaları vatandaşa model oluyor ve şiddet artıyor” dedi.

Mağdur sağlık çalışanlarının anlattıkları da Akan’ı doğrular nitelikte. BANA BİR ŞEY OLMAZ Akan, şiddet vakalarının en yoğun yaşandığı iki birimin hastanelerin acil servisleri ve 112 acil müdahale ekipleri olduğunu çünkü vatandaşlarla en çok onların hizmette bulunduğunu söyledi. Sağlık personeline yönelik her saldırının ardından yaşananları gözden geçirdiklerini kaydeden Musa Akan, olayların önüne geçilememesinde medyanın çok etkili olduğu görüşünde.

Akan “Hastanelerde şiddet olaylarındaki artışın pek çok nedeni var. Birincisi köprüde intihar haberi yapılınca vakaların artması gibi ne kadar çok hastanede şiddet haberi yapılırsa olaylarda da o kadar artış yaşanıyor. Çünkü ‘Onlar yapmış bir şey olmamış, bana da olmaz’ diye düşünüyorlar” diye konuştu. Akan “Eskiden doktorlara saygı duyulur ama ‘Allah’ın verdiği canı Allah alır’ denirdi. Şimdi dizilerde başrol oyuncusu hastaneye girer girmez ‘Doktor nerede, çabuk buraya gelsin’ diye bağırarak vatandaşa şiddeti artıran model oluyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*