Hastalar Hemşirenin Düğününe Geldi

Ayşegül Aksu, nakil koordinatörü olarak organ bekleyen kişilerin her zaman yanında. Dünya evine girerken bu kez de hastaları onu bu mutlu gününde yalnız bırakmadı.

Yakın zamana kadar birbirlerinden haberi dahi olmayan bu dörtlünün hem kaderleri hem de yolları Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kesişti. Böbrek yetmezliği nedeniyle hastaneye yatan Emrah Bayram, Tuncay Çelik, Burak Dayan ve Habip Aras’ın yıllar süren böbrek arayışı, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Ayşegül Aksu ile tanışmalarıyla son buldu. Onlar için Ayşegül hemşire denildiğinde kelimeler kifayetsiz kalıyor. Böbrek bulma ve nakil sürecinde kendileri için yaptıklarını ömür boyu unutamayacaklarını, bir nevi kendisine can borçları olduğunu söylüyorlar. Ayşegül hemşire organ nakli bekleyenler için hayat demek Ayşegül Aksu, nakil koordinatörü olarak organ bekleyen kişilerin her zaman yanında. Dünya evine girerken bu kez de hastaları onu bu mutlu gününde yalnız bırakmadı. Yakın zamana kadar birbirlerinden haberi dahi olmayan bu dörtlünün hem kaderleri hem de yolları Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kesişti. Böbrek yetmezliği nedeniyle hastaneye yatan Emrah Bayram, Tuncay Çelik, Burak Dayan ve Habip Aras’ın yıllar süren böbrek arayışı, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Ayşegül Aksu ile tanışmalarıyla son buldu. Onlar için Ayşegül hemşire denildiğinde kelimeler kifayetsiz kalıyor. Böbrek bulma ve nakil sürecinde kendileri için yaptıklarını ömür boyu unutamayacaklarını, bir nevi kendisine can borçları olduğunu söylüyorlar.

Hayatını insanları mutlu etmeye adayan Ayşegül Aksu, dünya evine girerek bu kez en büyük mutluluklardan birini kendisi yaşadı.

İçinde bulundukları zorlu süreçte her zaman kendisini yanlarında hissettiklerini söyleyen Emrah Bayram, Tuncay Çelik, Burak Dayan ve Habip Aras da bu mutlu gününde Ayşegül Aksu’yu yalnız bırakmadı. “Organ kaybı yaşayan insanlar utanıyor” Ayşegül hemşire için böyle özel bir günün Organ Bağışı Haftası’na denk gelmesinin bu olayı daha da anlamlı kıldığını söyleyen Burak Dayan, insanların organ bağışına daha fazla destek vermesini istiyor. Burak Dayan, organ kaybına uğrayan insanların çok büyük bir strese girerek bu durumu yakın çevresinden bile sakladığını anlattı. Dayan’a göre hastalar bu durumdan utanıyor. “Yüzleştikten sonra kabullenmek daha kolay oluyor.”

Burak Dayan, insanların kendilerini anlamaları için yapmaları gerek tek şeyin “empati kurmak” olduğunu dile getirdi. Geçmişte haftada 3 gün diyalize giren Emrah Bayram, Tuncay Çelik, Burak Dayan ve Habip Aras’ın nakil sonrası yapmayı en çok özlediği şey ise sağlıklı bireylere göre oldukça sıradan: Kana kana su içmek. Organ bağışçı sayısı yetersiz  Türkiye’de şu anda 25 bini aşkın kişi organ nakli bekliyor. Kimi böbrek, kimi akciğer, kimi kalp kimi ise kornea… Türkiye’de yeterli sayıda bağışçı olmamasından dolayı bu bekleyiş hastaların yıllarını alabiliyor. Kimileri ihtiyacı olan organı çok kısa sürede temin ederken, kimilerinin bu kadar zamanı bile olamıyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*